Belarus'ta muhalif aday Svetlana Tihanovskaya'ya suikast girişimi

Devlet Başkanlığı seçimlerinin ardından tansiyonun yükseldiği Belarus’ta, muhalefetin en güçlü adayı Svetlana Tihanovskaya’ya yönelik suikast girişiminin önlendiği bildirildi. Öte yandan protestolarla ilgili ABD'den de açıklama geldi. Beyaz Saray, Belarus'taki protestolar nedeniyle endişeli olduklarını belirterek, Belarus hükümetini, insanların barışçıl toplanma haklarına saygı duymaya ve güç kullanmaktan kaçınmaya davet ediyoruz. ifadesini kullandı.

Belarus'ta muhalif aday Svetlana Tihanovskaya'ya suikast girişimi
11 Ağustos 2020 - 04:21

Belarus Devlet Güvenlik Komitesi Başkanı Valeriy Vakulçik, ONT televizyon kanalında katıldığı yayında, devlet başkanı adayı Tihanovskaya'ya yönelik olası provokasyon ve suikast girişimlerinden endişe duyulduğuna dair muhalefetin seçim merkezinden kendilerine bilgi ulaştığını açıkladı.

KİMLİĞİ SAPTANDI

Vakulçik, bundan kısa süre önce ise güvenlik güçlerinin bir kişinin ‘kurban edilmesi’ gerektiğinin belirtildiği bir mesaja ulaştığını söyledi. İstihbarat yetkilisi, mesajı gönderen kişinin kimliğinin saptandığını ve gözaltına alınacağını duyurdu.

Vakulçik ayrıca muhalefetin seçim merkezinin güvenliğini sağlamak için 120 güvenlik görevlisinin sevk edildiği bilgisini aktardı.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, muhalefetin seçim merkezinin korunması için güvenlik güçlerinden talepte bulunulduğunu açıklamıştı.

PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Belarus’ta dün devlet başkanlığı seçimlerinin ilk sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan protestolarda göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma yaşanmıştı. Çıkan olaylarda yaralananların olduğu, 3 binden fazla kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum