Bolu ve İlçeleri

Bolu ve İlçelerini sizler için bu makalemizde buluşturduk. Bolu ve İlçelerinin tarihleri hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Bolu ve İlçeleri
Editör: Yönetici
09 Ocak 2021 - 18:06 - Güncelleme: 09 Ocak 2021 - 18:57

DÖRTDİVAN- BOLU

Dörtdivan, Bolu'nun küçük bir ilçesi olup Almancısı çoktur. 1990 yılında kasaba iken ilçeye dönüştürülmüştür.

Yağlar baş köyünde Bizans'a ait kale kalıntıları vardır ve Yukarı-sayık köyleri arasında bir tepede himmet Dede Türbesi, Kılıçlar köyünde Kırklar Türbesi, Çalköy'de Şehriban Nine Türbesi, Merkez Camii yanında Secamehmet Dede Türbesi gibi tarihi yerler bulunmaktadır. 1074-1076 yılları arasında olan Malazgirt savaşında, Anadolu’ya gelen Oğuz Türkleri Dörtdivan çevresine yerleştirilmiştir. 9711’ de I. Alaaddin Keykubat zamanında ilk yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Adına DİVAN denilmesinin sebebi, Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde, Sultan I. Alaaddin Keykubat’ın Bolu Beyi iken fethettiği dağlarda Divan kösü çaldırdığı, için isminin divan olduğu bilinmektedir.

Bu yerlerin 7 adet olduğu ancak 3’ünün küçük olmasının sebebiyle kapatılmıştır, geriye kalan 4’nün ise isminin Dörtdivan olduğu bilinmektedir.

COĞRAFYASI

Dörtdivan ilçesinin, batısında Bolu kuzeyinde, Yeniçağa güneyinde ise yine Gerede ile Bolu toprakları sınırlı olarak 284 km alana sahiptir.

Dörtdivan ilçesi 40’-50’-00’ kuzey paralelleri ile 32’-10’-12’ doğu meridyenlerinin kesiştiği yerdedir. İlçede rakım 1167 metredir. Sıradağların güney kolu ilçenin güneyinde olup Ankara ile Dörtdivan tabii sınırlarını çizer. Bu dağların en yüksek tepesi Köroğlu Tepesi olup, 2378 metredir. Dörtdivan ilçesi yerleşim yeri olarak düzlük ve ovalıdır ve Köroğlu dağları volkaniktir.

Akarsuyu Köroğlu dağlarının doğu tarafından iki kol şeklinde çıkıp, Dörtdivan ovasında birleşen, Gerede ovasında batı ve doğu doğrultusunda akmaktadır.

TARİHİ BÖLGELERİ

1. Kartalkaya: En büyük kış kayak turizm merkezlerinden biridir. Köroğlu dağlarına 2200 metre yüksekliktedir.

2. Bizans kale kalıntısı: Yağbaşlar köyü Mürseller mahallesine bağlıdır ve Bizans döneminden, kale kalıntıları kaldığı bilinmektedir.

3. Himmet dede türbesi: Yukarısayık ve sorkun köyleri tepesinde bulunmaktadır.

4. Ayvadibi şifalı suyu: Ayvadibi şifalı su ve çamurunun, günümüzde, cilt hastalıkları ve birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

GEREDE- BOLU

Gerede Karadeniz'e geçit verdiği bir konumda bulunmaktadır. 1470 metre yükseklikte dağlık ve dalgalı arazi üzerine kurulup etrafı ormanlarla kaplı ve dağlarla çevrilidir. Gerede, soğuk olup bu süre 5-6 ay sürmektedir. Sıcaklık 22,5 dereceyi nadir olarak geçmektedir. Uluslararası kayak koşu, bisiklet, yarışmaları için uygun ortam ve spor alanlarına sahiptir.

Gerede İlçesi, deniz seviyesinden 1350 metre yüksekliktedir ve yüz ölçümü 1255 km²'dir. Gerede ilçesinin nüfusu, 25.188 kişi İlçe merkezi, 16.203 kişi köyler olmak üzere toplam 41.391’dir. 92 köyü vardır.

TARİHİ VE TURİSTİK YERLER

Keçi kalesi:

Gerede ilçesine 5 km uzaklıkta olup kuzey yönünde bulunmaktadır. İlk yerleşimcilerin, Bitinyalılar olduğu bilinmektedir. Gerede halkı zengin ve güçlü bir yapıya sahiptir. Keçi kalesi üzerinden manzaraya bakıldığında hayran kalındığı da aşikardır.

Asar kalesi:

Gerede ilçesinin tarihi ve önemli yapıtlarından biridir. Kale içinde seramikler nedeniyle Bizans'a ait olduğu bilinmektedir.

Çalar saat kulesi:

Gerede’nin Kitir Mahallesindeki tarihi hanla aynı mahallede bulunmaktadır. Ahmet Usta tarafından 1882 tarihinde yapılmıştır. Ahşap dokusu ve kare şeklindeki planı, Cumhuriyet Döneminde restore düzenlenmiştir.

Esentepe Arkut dağı:

Gerede çekici ilçesine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yaz aylarında manzaraya karşı çim kayağı ve piknik etkinlikleri yapılmaktadır.

COĞRAFİ DURUMU:

Gerede ilçesi, Bolu topraklarının çoğunu kapsamaktadır.

En eski ilçelerindendir ve güneyden, Ankara Kızılcahamam ile Çamlıdere ilçeleri ile komşudur. Doğudan ise Çankırı, Çerkeş ve Eskipazar, batıdan Dörtdivan ve yeniçağa, kuzeyden Mengen konumundadır. Gerede ilçesi deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte olup yüz ölçümü 1255 km’dir.

Gerede ilçesinin, nüfusu 25.188 kişi ilçe merkezinden, 16.203 kişi köylerden olmak üzere toplam 41.391’dir. Ve 92 köyü bulunmaktadır.

GÖYNÜK- BOLU

Bolu’nun ilçelerinden biri olan göynük güneybatı tarafında yer almaktadır.

İlk vadi arasına kurulmuş ve klasik Osmanlı yerleşimi oluşturulmuştur. İlk yerleşimi milatta önce 8. yüzyıla dayandığı ve ilçenin ilk adlarından olan Koinon Gallicanon olup o dönemde batıdan gelen Bithynialılar bölgeye yerleşmiştir. Birçok medeniyet geçişi olmuştur o dönemde ve fatih sultan Mehmet'in hocası Akşemseddin’in Türbesine ev sahipliği yapmıştır. Göynük Türk evler bakımından zengin olan ilçelerdir. Sahip olduğu 137 adet tarihi konutu ve 21 cami, türbe, çeşme, hamam, kule, olmak üzere toplam 158 adet mimari eser olduğu için, kentsel SİT alanı ilan edilmiştir.

COĞRAFİ DURUMU

Göynük ilçesi güneybatıda yer alırken yüz ölçümü 1437 km, denizden yüksekliği ise 720 metredir.

İlçenin doğusunda Mudurnu, batısı Sakarya'nın taraklı ilçesi çevrelemektedir. Göynük'te 4.984 kişi merkezde, 13605 kişi de köylerde yaşamaktadır. Toplam 6

6 köyü bulunmaktadır.

TARİHİ YERLERİ

1.Akşemseddin Hazretleri Türbesi

1389 yılında Şam’da doğan Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır. Her yıl mayıs ayında ona özel şenlik düzenlenmektedir.

2. Gazi Süleyman Paşa Hamamı

1331 ve 1335 yılları arasında 2. Osman padişahı Orhan Bey'in büyük oğlu Şehzade gazi Süleyman Paşa tarafında yaptırılmıştır. Bölgedeki ilk Osmanlı eserinin biri olarak ta dikkat çekmektedir.

3. Müderrisler Konağı

Müderrisler Konağı, 1340’lı yıllarda Gazi Süleyman Paşa’nın yaşadığı yermiş ve 2012 yılında restore edilen Müderrisler Konağı bugün hem restoran hem de otel olarak kullanılmaktadır.

4.Zafer kulesi

Cumhuriyet döneminde Hurşit Bey tarafından inşa edilmiştir. Cumhuriyet döneminin ilk eseri olarak bilinmektedir.

KIBRISÇIK- BOLU

Kıbrısçık tarihi eskilere dayanmaktadır ve yapılan incelemelerde Anadolu tarihi ile eşdeğer olduğu anlaşılmıştır.

Kıbrısçık 1923’de cumhuriyetin ilanıyla birlikte Bolu’ya bağlı bir ilçe olmuştur. Nüfusun 1312 hanede, 3716’ı kadın olmakla birlikte 3421’i kişide erkektir. Toplamda 7137 olduğu bilinmektedir. Kıbrısçık halkı geçimini hayvancılıktan sağlamaya çalışmıştır, ayrıca politika hayvanların ulaşımı 1946 yılına kadar Bolu’ya bağlıyken, Seben’in ilçe olmasıyla buraya bağlanmıştır.

1 Nisan 1958’de, 733 kanunla Bolu’ya bağlanmıştır. Cumhuriyetten günümüze, kadar ilçe birçok değişikliğe uğramıştır.

Tarihçesi

Kıbrısçık ilçesi verilere göre orta Asya'nın Kırgızistan ovalarında geçimini sağlarken, Çin ile bazı sorunlar yaşamıştır.

Ve bu sebepten dolayı Anadolu'ya göç eden halkla birlikte topraklar geri alınmıştır. İlk gelen topraklar ise 1400’lü yıllarda Kıbrısçık ilçesinin, civarında köyler oluşturulmuştur. Orta Asya’nın Türkleri bu insanların yerleştiği yerlere bir ok isim düşünmüşlerdir ve KIBRIS adını almıştır ve isim karşılıklılığı önlemek amacıyla Kıbrısçık adını almıştır. Kıbrısçık, civarında bulunan yerler: Beypazarı, Ankara, Ayaş, Nallıhan, Kızılcahamam, Karaman, Konya, Mersin, Bilecik, Eskişehir gibi şehirler yerleşim halkının aynı katmanlardan gelmektedir.

Bolu ilinden Orta Anadolu'dan, Doğu Karadeniz Bölgesinden, Doğu Anadolu'dan, Güneydoğu Anadolu'dan gelen çeşitli toplumlar bulunmaktadır.

KIBRISCIK NÜFUSU

Kıbrısçık ilçesinin, nüfusu 2019 toplam nüfusu 3179’tur. Erkek nüfusu 1601 iken kadın nüfusu 1578’tir.

İlçe merkez nüfusu ise 1187’tir. Merkez nüfusun 636’sı erkektir. 551 ise bayandır.

Coğrafyası

Kıbrısçık- Beypazarı Yolu üzerinde bulunan Karagöl, bir hektar genişliğinde olan derin bir göldür ve Aladağ kütlesi Köroğlu tepesinin, üzerinde bulunan kütledir. Çok engebeli bir yapıya sahip olup ormanlık alan içerisindedir bununla birlikte, Aladağ çayının kaynağı da aslında buradan gelmektedir.

MENGEN- BOLU

Mengen, Bolu’nun ilçelerinden biridir ve Mengen denildiğinden akla muhteşem yemekler ve aşçılar gelmektedir. Mengen doğa ve aşçılarla ünlü bir ilçedir.

Yedigöller, Abant, gölcük, kartalkaya Mengen çekici, ilçesinin doğa güzelliklerinden biridir. Mengen batısında, merkez Bolu bulunmaktadır. Kuzeyde ise Zonguldak Devrek ilçesi, doğu ile kuzeydoğuda Karabük ilinin Eskipazar ile yenice ilçeleri bulunmaktadır. İlçenin rakımı 610 metredir, yüz ölçümü ise 883 km'dir. 55 köyü bulunmaktadır

Mengen ilçesinin nüfusu, 5411 kişi ilçe merkezinde, 11093 kişi köylerde olmak üzere 16.504 tür.

TARİHİ VE TURİSTİK YERLER

Mengen , kilise kalıntıları bulundurmaktadır bunlar: Kaya bükü, Akören, Kisecik Mevkiinde ve Çalköy’dür.

Güneydoğuda bulunan mağaralar: Avşar'da; ev Kayası, Karakaya'da; Balkayası ve Oyukkaya, Teberrikler köyünde Yanık Değirmen'dir. Mengen İlçesinin Yedigöller’e 56 km'lik yol bağlantısı vardır. Mengen ilçesi ormanlık bir bölgede olduğundan dolayı yüksek yaylaları vardır. Bu yaylalar; Soğucak, Akçakoca, Bürnük, Sırıklı, Göl Yaylası, Aktepe, Ağalar, Elemen ve Afşar başlıca yaylalardır. Ağalar Gölü, Dipsiz Göl, Yayladağı Gölü, Bölü kören Gölü, Kemal Savaş, Şirin yazı ve Hızar deresi Göletleri önemli mesire yerleridir.

Her yıl Eylül ayında düzenlenen Mengen ilçesinin, Aşçılar Festivali İlçeye önemli katkılar sağlamaktadır.

ULAŞIM

Bolu’ya 56 km. Uzaklıktadır ve Ankara, İstanbul karayoluna 20 km. Uzaklıktadır olup, Günün her saatinde Zonguldak ve Bartın’dan kalkan otobüslerle ülkemizin birçok yerine ulaşılabilmektedir. Ayrıca Bolu- Mengen arasında da belli saatlerde minibüs seferleri bulunmaktadır.

Mengen ilçesinde, köçek adeti devam etmekle birlikte geleneksel değerlerine bağlı bir ilçedir. Dağlık bir bölgene olup düz mekân ilçe merkezini oluşturmaktadır.

Doğal güzellikleri

· Abant gölü ve tabiat parkı

· Yedigöller milli parkı

· Gölcük tabiat parkı

· Sülüklü göl

· Çubuk gölü

· Sünnet gölü

· Seben gölü

· Kartalkaya kayak merkezi

MUDURNU- BOLU

Bolunun Mudurnu ilçesinin yemekleri meşhurdur ve yemekleriyle ünlü olan bu şehre çok fazla sayıda turist gelmektedir. Sapı mantısı, kızılcık ve tarhanası, kabaklı gözleme, cızlama, Mudurnu saray helvası oldukça ünlenmiştir.

Mudurnu Osmanlı'dan kalma konakları ile Safranbolu'ya andıran bir yapıya sahip. Bir nevi yakın Safranbolu desek yanlış olmaz. Konum olarak da hem İstanbul hem de Ankara'ya oldukça yakın. İstanbul'dan yaklaşık 252 km, Ankara'dan ise 245 km uzaklıkta yer alan Mudurnu'ya 3 saat gibi bir sürede ulaşmak mümkün.

Coğrafi yapısı

Mudurnu, ilçesi Bolu'nun kuzeyinde Düzce, kuzeybatısında Sakaya'nın hendek ilçesi bulunmaktadır.

Kuzeydoğusunda ise Bolu, doğusunda ise Seben ilçesi yer almaktadır. Güneyinde ise Ankara’nın Nallıhan İlçesi, batısında Göynük ve Akyazı ilçeleri bulunmaktadır.

Mudurnu ilçenin rakımı 840 metre olup, yüz ölçümü 134 km'dir 74 köyü bulunmaktadır.

TARİHİ VE TURİSTİK YERLER

Mudurnu , ilçesinin tarihi ve turistlik yerler yönünden çok fazla talep gören ilçelerdendir.

Yıldırım Bayezit camii ve Hamamı, Kanuni Camii, tarihi evler, Şeyhül Ümran, Şeyh Tevfik Efendi, Şeyh Fahreddin Rumi, Abdurrahim Tırsi, Karaarslan Baba, Davud-i Halveti Türbeleri özerlikle gelip görülmesi gereken yerlerden biridir. Mudurnu ilçesinin 215 tarihi konutu bulunmaktadır ve 20 dini kültürel mimarisi, 2 askeri yapı ile 2 anıtı bulunmaktadır ve toplamda 239 yapısı vardır. Her yıl temmuz ayında Şeyh- ül Ümran günü kutlanmaktadır. Her cuma günüde esnaf duası yapılmaktadır ve her yıl Ekim ayında Ahilik Kültürü Haftası düzenlenmektedir.

Mudurnu, Kaplıca turizmi bakımından Babas ve Sarot Kaplıcaları çok elverişlidir. Mudurnu , İlçe tarihi Türk evleri bakımından oldukça zengindir ve kentsel olarak koruma altındadır.

SEBEN- BOLU

Seben ilçesi elması ile meşhurdur hatta bir rivayete göre ilçe ismini kuzeyinde bulunan Seben dağından almıştır.

Ormanda yetişen semen çiçeğinden gelen isim olarak ata bilinmektedir. Seben ilçesi Bolu merkeze 5 km'dir. İlçenin 2’si dağ, 1 tanesi göl, ve 4’ü ormandır toplamda ise 2 köyü bulunmaktadır. Seben çekici ilçesi yaylaları 1400 metre yüksekliktedir. Bu yaylaların en önemlileri Gerene özü ve Kızık’tır. Mimarisiyle dikkat çekmektedir.

Seben ilçesinin 14 km güneyinde, Kesen özü Köyünde bulunan Bağlum Kaplıcaları mide, safra kesesi, solunum ve dolaşım bozukluklarında olumlu yönde etkileri olduğu bilinmektedir.

COĞRAFİ DURUMU

Seben ilçesinin, kuzeyinde yer alan kartalkaya kayak merkezi, 78 derece sıcaklığında şifalı suyuyla Kasenözü köyündeki Pavlu kaplıcaları, Firigyalıların bıraktığı kaya evleri, Kilise kalıntıları, peri bacaları ve önemli turizm kaynaklarındandır.

Her yılın iki ayı her köyde hacet bayramları düzenlenmektedir. Ve ekim aylarında Seben Panayırı ve Elma Festivali yapılmaktadır. 1400 metre yükseklikte olan Seben çekici yaylalarının en önemli Gerenözü ve Kızık yaylalarıdır.

ULAŞIM

Seben ilçesi, 54 km'lik asfalt yolla Bolu'ya ve 42 km'lik yolla Nallıhan’a bağlıdır. Kıbrısçık Beypazarı be Mudurnu’ya bağlıdır ve Ankara uzaklığı 200 km'dir. Her gün düzenli olarak seferler yapılmaktadır. Seben Bolu'ya 54 km. Uzaklıkta olup doğsun da Kıbrısçık bulunmaktadır.

Güneyinde ise Ankara'nın Nallıhan ilçesi ve batısında Mudurnu, kuzeyinde Bolu ile çevrilidir. Seben ilçesi Köroğlu dağlarının güneyinde 665 km'dir. Yüz ölçümü ve rakımı 625 metredir. Bu yüz ölçümünün 100 km²'lik bölümü tarıma elverişlidir.

29 köyün bağlı olduğu Seben İlçesinin; 4334 ilçe merkezi ve 4537 köy nüfusu vardır.

YENİÇAĞA - BOLU

Yeniçağa , bolunun bir ilçesi olup 1990 yılında Gerede kasabası iken ilçeye dönüştürülmüştür. Tarihi Eskiçağa Köyü’ne dayanmaktadır.

Eskiçağa, Zonguldak Yolu üzerinde gidilmektedir ilçe merkezine 8 km. uzaklıkta olup, milattan önce “Çağa” ismiyle kurulmuş, üç tepe arasında kalan bir vadiye yerleştirilmiştir. Çağa çekici, büyük bir yerleşim yeriyken, 1904 yılında çıkan büyük bir yangın sebebiyle halkın büyük bir kısmı Yeniçağa bölgesinde yerleşmişlerdir.

Göç olayından sonra, Sultan Reşat zamanında olduğu için ismine Reşadiye vermiştir.

TARİHÇESİ

1402 yılında, Yıldırım Bayezid Han, Ankara Savaşı'na giderken ordularının toplanma bölgesi olarak burayı seçmişlerdir ve burada kalmış, bulunduğu süre içinde buraya bir hamam, bir çamaşırhane ve bir cami yapmışlardır.

Mustafa Kemal Atatürk, 1934 yılında Bolu’ya giderken Reşadiye’ye gelmiş ve göç olayını öğrenmiştir daha sonra ismini Yeniçağa denilmesini istemiştir. 1944 yılında ise Eskiçağa’da meydana gelen depremde halkın %80’i Yeniçağa göç etmiştir. Zamanla gelişen Yeniçağa çekici 20 mayıs 1990 yılında ve 20553 sayısı kanunla resmi gazetede ilçe olmuştur.

Yeniçağa il merkezine 38 km uzaklıktaki Ankara- İstanbul karayolu üzerindedir.

 

GENEL:

Yeniçağa ilçesinin, batı Karadeniz bölgesinde yer almaktadır.

Küçük bir ovanın içinde, Yeniçağa gölü ile yan yanadır. Deniz yüksekliği 990 metre olup bölgenin en büyük coğrafi özerliğine sahiptir. Yeniçağa gölü 400 hektarlık Yeniçağa gölüdür. Etrafı engebeli ve dağlıktır. İklim şartları yazları sıcak ve kurak geçmektedir kışları ise soğuk ve yağışlıdır.

Bitki örtüsü ormandır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum