Ceza İnfaz İndiriminde Son Durum Ne?

"BU HAFTA MECLİS'E SUNMAYI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DA GÜNDEME GETİRMEYİ PLANLIYORUZ"

Ceza İnfaz İndiriminde Son Durum Ne?
31 Mart 2020 - 13:29

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden ceza infaz düzenlemesinde artık sona geliniyor. AK Parti kurmaylarının üzerinde çalıştığı ve muhalefet partileri ile de detaylarını paylaştığı düzenlemede belli başlı konular revize edilerek son şekli veriliyor. Hangi suçları ve kimleri kapsayacağı şimdiden şekillenen ceza infaz düzenlemesinde son aşama ise TBMM'de olacak. Düzenlemenin Meclis'te kabul edilesi halinde pek çok mahkuma tahliye yolu açılacak. İşte, ceza infaz indiriminde son durum ve düzenlemenin kapsamı hakkında ayrıntılar...

ADALET BAKANI KONUŞTU 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz düzenlemesine ilişkin "Bizim de gözümüz kulağımız Mecliste. Çok gecikmeden Meclis gündemine gelecek." değerlendirmesinde bulundu.

Gül, düzenlemenin kaç kişiyi kapsayacağına dair, "Süreçte çok şey söylendi, doğrusunu Mecliste kanun teklifi verildiğinde, yasalaştığında göreceğiz." dedi.

Edinilen bilgilere göre değişiklikler ile ilgili detaylar şöyle:

I. Ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süre kısalıyor:

Koşullu salıverilme oranı 2/3'ten 1/2'ye (%67'den %50'ye) indirilmektedir. Böylelikle, koşullu salıverilme oranı kural olarak 1/2 (%50) olarak uygulanacaktır.

Kasten öldürme suçu bakımından 2/3 ve terör suçları ile örgütlü suçlar bakımından 3/4'lük koşullu salıverilme oranında herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır.

Mükerrirler ve buna bağlı olarak cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları bakımından 3/4'lük koşullu salıverilme oranı 2/3'e (%75'den %67'ye) indirilmektedir.

 

ÜÇTE İKİSİ ÇIKACAK

Yapılan hesaplamalara göre infaz indirimiyle ilk etapta 30-40 bin hükümlü serbest kalacak. Kademeli olarak toplamda 100-130 bin kişinin tahliye edilmesi planlanıyor. Bu da halen 300 bin kişinin bulunduğu cezaevlerinin toplamda üçte iki oranında boşalması anlamına geliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum