Çörek Otu Koronavirüse Karşı Savaşıyor!

Koronavirüsün ikinci yılına girdiğimiz bu günlerde uzmanlar bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerektiğini her defasında hatırlatıyorlar.

Çörek Otu Koronavirüse Karşı Savaşıyor!
Editör: Yönetici
09 Ocak 2021 - 03:15

Çörekotu Yağı: Koronavirüse Karşı Savaşıyor!

Koronavirüsün ikinci yılına girdiğimiz bu günlerde uzmanlar bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerektiğini her defasında hatırlatıyorlar. Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirmemiz gerekiyor diyorsanız cevabı çörek otu yağı diyebiliriz. Koronavirüs sürecinde bağışıklığımızı güçlendirmek için destek sağlayan bir bitki diyebiliriz.
 
Koronavirüs için şuana kadar herhangi bir tedavi bulunamadıysa da genel risk grupları bağışıklığı zayıf kişiler olarak görülüyor. Bu durumda bağışıklığımızı güçlendirecek destekler almamız gerekiyor. Bitki destekleri bağışıklığı güçlendirmede çok önemli rol oynuyor.
 
Güçlü bir bağışıklık için yapılacak tek bir şey yok. Tüm yapılacakları bir paket halinde düşünebiliriz. Bağışıklığımızı arttırmak için bu pakette neler olmalı diyorsanız sıralayalım…
 
A. Bol su tüketmeliyiz vücudumuzun daha sağlıklı çalışabilmesi için.

B. Günlük yürüyüş yada egzersiz yapmalıyız çünkü vücudumuz böylece daha az stres yapıyor ayrıca hareketsiz bir yaşam şekli bağışıklığı zayıflatıcı bir rol oynuyor.

C. Zihinsel olarak ta huzurlu olmalıyız güçlü bir bağışıklık için.

D. Dengeli beslenme olmazsa olmazı güçlü bir bağışıklığın. Vücudumuzda bağırsaklarımız ikinci beynimizdir. Bağırsaklarımızın sağlıklı olması demek güçlü bir bağışıklık demektir. Bağırsak sağlığımızı arttırtmak içinse bol probiyotikli gıdalar (yoğurt, kefir, tarhana çorbası, turşu v.b) ve lif içeriği zengin gıdalar(elma, tahıllar v.b) tüketmeliyiz. Ayrıca bu kış günlerinde bol c vitaminini almak çok önemli bağışıklığı arttırmada.
 
Bu kovid-19 sürecinde bitki çayı ve bitki yağlarının da çok önemli bağışıklığı destekleyici etkileri bulunuyor. Özellikle peygamber efendimiz Hz Muhammed s.a.v ; Hz Ali (r.a.) ye ‘’ Ya Ali! Yemeklere çörek otu koy. O, ölüm hariç her derde devadır’’ buyurmuş olduğu çörek otu ve çörek otu yağının bağışıklık üzerinde azımsanmayacak birçok faydası bulunuyor.

Çörek otu çok güçlü bir antioksidan özelliği taşıyor bu sayede kanser oluşumunu engellemede mucizevi bir besin diyebiliriz.
 
Bu maddelere iltihap giderici ve güçlü bir mikrop öldürücü etkisi olduğunu da ekleyelim. Bu yönüyle doğal bir antiseptik olduğu kanıtlanmış durumda.
 
Bağışıklık hücreleri olan makrofaj hücrelerinin oluşumunu arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğu belirlendi.
 
Sizde güçlü bir bağışıklık sistemi istiyorsanız; dengeli ve sağlıklı bir beslenme tarzına hayatınızda yer verin özellikle meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın. Sporu hayatınızda bir yaşam tarzı haline getirin ve bol su tüketin ayrıca bedensel ve zihinsel stresten uzak tutan hobiler edinin. Baharatları ve bitki çaylarını hayatınızdan ve sofralarınızdan eksik etmeyin. Böylece daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz ve vücudunuzu mikroplara karşı daha dirençli hale getirebilirsiniz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum