Cumhur Bşaknaı Erdoğan Bu Gece Yarısı İtibarıyla Ateşkes Yürürlüğe Girecektir...

Moskova'da gerçekleştirilen görüşmeler sonrası Erdoğan ve Putin ortak açıklamada bulundu. Erdoğan, "Bu gece yarısı itibarıyla ateşkes yürürlüğe girecektir" dedi. Kaynak: Erdoğan: Bu gece yarısı itibarıyla ateşkes yürürlüğe girecektir

Cumhur Bşaknaı Erdoğan Bu Gece Yarısı İtibarıyla Ateşkes Yürürlüğe Girecektir...
05 Mart 2020 - 22:21 - Güncelleme: 05 Mart 2020 - 22:25

Putin'in açıklamalarından satır başları şöyle:

- Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. Görüşmelere ilişkin ortak bir belge hazırladık. İki ülkenin dışişleri bakanları bu belgeyi beyan edecekler.

- Erdoğan'la 6 saat boyunca görüşme yaptık. Görüşmelerin sonucu olarak hazırlanan belgenin ateşkese vesile olacağını ve acılara son vereceğini düşünüyoruz.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

- Öncelikle, Sayın Putin'e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Sayın Putin'le yeniden bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Özellikle Suriye'deki durumu ve İdlib'deki son gelişmeleri ele aldık. Sayın başkanın da ifade ettiği gibi 6 saat sürdü. Tesis ettiğimiz samimi diyalog kapsamında benzer veya farklı görüşte olduğumuz tüm konuları görüştük.

- Türk-Rus münasebetlerinin köklü bir tarihi vardır. İki devletin ve halkın karşılıklı etkileşiminin de tarihidir bu. Karşılıklı saygı ve ortak çıkar temelinde ilişkilerimizi ilerletmek arzumuzdur.

- 2018 Eylül ayında Sayın Putin'le Soçi'de vardığımız mutabakatla İdlib'de istikrarı sağlamıştık. Bu mutabakat çerçevesinde güvenli bölge tahsis edilecek ve statükonun sağlanması için gerekli adımları atacaktık.

- İdlib mutabakatının bozulmasına yol açan saldırıların en önemli sorumlusu Rejim'dir. Bölgedeki insanların havadan ve karadan ağır bombardımana maruz bırakılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

- Sayıları 1,5 milyonu bulan bölge halkı bizim sınırlarımıza sığınmıştır. Rejim'in asıl amacı oluşturduğu göç baskısıyla Türkiye'yi zora sokmak olduğu açıktır. Türkiye böyle bir tehdit karşısında eli kolu bağlı kalacak değildir.

- Bir süre önce, bölgede Rusya'yla ile birlikte tesisi konusunda uzlaştığımız istikrarı sağlamak üzere İdlib'e askeri birlikler gönderdik. Artık sahada çok daha aktif bir şekilde yer aldık. Rus güçleriyle koordinasyonu sağlamaya özen gösterdik. Rejim'in doğrudan askerlerimizi hedef alan saldırılarıyla birlikte yaşanan üzüntü verici hadiselerin ardından İdlib'de yeni bir statünün oluşturulması kaçınılmaz hâle gelmiştir.

- En kısa sürede ateşkesi gerçekleştirecek, ardından birlikte kararlaştıracağımız adımları birlikte atacağız. Bu gece yarısı itibarıyla ateşkes yürürlüğe girecektir.

- Türkiye bu süreçte Rejim'in yapabileceği her türlü saldırıya tüm gücüyle karşılık verme hakkını saklı tutacaktır.

- Bir kez daha Cenevre'de kurulan müzakere masasının kalıcı barışın yegâne anahtarı olduğunu belirtmek istiyorum.

Mutabakat metni ise şöyle:

1) İdlib, temas hattındaki askeri faaliyetler durdurulacak.

2) M4 Karayolu’nun güneyi ve kuzeyinde 6’şar kilometrelik güvenli alan olacak.

3) Türk-Rus ortak devriyeleri, karayolunun bir bölümünde devriye yapacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum