Gençlere Uyarı Yenilmez Değilsiniz...

Virüsün sadece yaşlıları Ve bağışıkık sistemi zayıf olanları etkilediği iddialarının asılsız olduğuna dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü “Gençler de virüs sonucu hastalanabilir ya da ölebilir” uyarısında bulundu. Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü'nden gençlere uyarı: Yenilmez değilsiniz

Gençlere Uyarı Yenilmez Değilsiniz...
22 Mart 2020 - 15:54

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) gençlere coronavirüs tehdidini önemsemeleri uyarısında bulundu. Gençlerin de virüs sonucu hastalanabileceklerini ya da ölebileceklerini söyleyen DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında “Gençler yenilmez değil” dedi.
coronavirüse ilişkin farklı ülkelerden gelen verilerin, hastaneye kaldırılanların ciddi bir bölümünün 50 yaşın altındaki kişilerden oluşturduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Ghebreyesus, “Bugün, genç insanlar için bir mesajım var; sizler yenilmez değilsiniz” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, Covid-19 hakkında güvenilir bilgiye ulaşmak için WhatsApp ve Facebook ile birlikte çalışarak “DSÖ Sağlık Uyarısı” mesajlaşma sistemi oluşturduklarını aktardı. Ghebreyesus, bu hizmetle, semptomlar ve insanların kendilerini nasıl koruyacağı da dahil olmak üzere Covid-19’a ilişkin en son haber ve bilgilere ulaşılabileceğini söyledi. Dünyanın farklı ülkelerinde virüsün yayılma hızına ilişkin endişesini dile getiren Ghebreyesus, “Covid-19, her gün yeni ve trajik bir dönüm noktasına ulaşıyor gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ’nün en çok ihtiyacı olanlar başta olmak üzere tüm ülkelerle ihtiyaçların karşılanması için yakın iş birliği yaptığını aktaran Ghebreyesus, kişisel koruyucu malzemeler üreten pazarın çökmesinin sağlık çalışanlarının güvenliği ve etkin çalışması hususunda çok büyük zorluklar oluşturduğunu belirtti, bu konunun kendileri için en büyük endişe kaynağı olduğunun altını çizdi.

Kadına şiddet artabilir

Almanya’da politikacılar ve uzmanlar, coronavirüs salgınına karşı alınan önlemler sonucu ev içi gerilimlerde artış olacağından endişe ediyor.

Almanya Arabulucular Birliği’nden Sabine Sauerborn da çocuklara yönelik şiddetin artmasından endişeli olduklarını açıkladı. Çocukların kendilerini ve enerjilerini kontrol etmekte zorlandığını ve kapalı ortamlarda uzun süre çocuklarla kalan yetişkinlerin mevcut durumla baş etmekte zorlanabileceklerine işaret etti.

Çocuklar tehdit altında

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF de COVID-19 nedeniyle çocukların daha iyi korunması çağrısında bulundu.

Batı Afrika ülkelerinde çok sayıda çocuğun ihmal ve istismara uğradığı, zorla çalıştırıldığını hatırlatarak Sierra Leone’de de çocukların hamilelik oranının iki katına yükseldiğini belirtti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum