Hamilelere 13 normalleşme önerisi

Koronavirüsün yavaş yavaş etkisini yitirmeye başladığı şu günlerde risklerin tamamen yok olmadığına dikkat çeken uzmanlar, kişilerin eski yaşantısına hızla dönüş yapmaması gerektiğini vurguluyor.

Hamilelere 13 normalleşme önerisi
12 Haziran 2020 - 01:10

Her ne kadar bütün ülkeler bir an önce normale dönmek istese de daha önce alınmış güvenlik önlemlerinin hepsini terk etmenin çok doğru olmadığını hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, “Bundan sonraki süreçte daha önce alışık olmadığımız bir düzen süreceğimiz kesin. Coronavirus salgınında aldığımız önlemlerin daha hafif versiyonlarını belki uzun süreler devam ettireceğiz. Hemen hiçbir şey yaşanmamış gibi eski hayatımıza dönmek, özellikle gebeler açısından doğru değil” açıklamasında bulundu. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, hamilelere normalleşme sürecinde dikkat etmeleri gereken noktalar hakkında 13 öneride bulundu. Öncelikle sosyal mesafeyi koruyun.
Belki hükümetler tarafından zorunlu kılınabilecek maske takma kültürünü doğru ve sağlıklı bir şekilde uygulamaya devam edin. Maskesiz sokağa çıkmayın.
Çok kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun. Kalabalık ortam ve aile ziyaretlerinde ekstra dikkatli olun, maskeyi ihmal etmeyin.
AVM, uçak gibi kapalı havalandırma sistemlerinin çalıştığı ortamlarda mecbur kalmadıkça bulunmayın.
Toplu yemek yenen restoranlara gitmeyin.
Özlenen yaz tatili yaklaştığı için açık büfe sistemi ile çalışan mekanlardan olabildiğince uzak durun.
Ertelenebilecek aile içi, kişisel veya iş görüşmelerinizi olabildiğince erteleyin.
Yapılması mümkün olan işleri olabildiğince elektronik yoldan ve sosyal medya aracılığıyla ile yapın, kişiler arası teması maksimum düzeyde azaltın.
Toplu taşıma araçlarını mümkünse çok etkin kullanmayın.
Tüm önlemelerin yanında sağlıklı yaşamaya, sağlıklı beslenmeye, uygun şartlarda spor yapmaya devam edin.
Doktorların önerdiği tavsiyelere uyun, uygulayın ve düzenli kontrollerinizi güvenliğinizi alarak ihmal etmeyin.
Gebelik sırasında ve daha sonra lohusalık süresince de olabildiğince fazla insan ile teması azaltın.
Mutlaka bol sıvı alın.
PARTNER Fotoğraf mı, resim mi? Sosyal medyada olay yarattı Gözün kırma kusurlarına dikkat! 2020 Yılının En Popüler Telefonları

YORUMLAR

  • 0 Yorum