Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?

Ülke olarak 2020 yılının ilk aylarından itibaren Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve çok kısa sürede tüm dünyayı sarsan korona virüs ile mücadele etmekteyiz.

Hes Kodu Nedir? Hes Kodu Nasıl Alınır?
Editör: Yönetici
16 Ocak 2021 - 01:31 - Güncelleme: 16 Ocak 2021 - 01:35

Bu virüs insandan insana bulaşıyor ve özellikle kronik hastalıkları olan insanların hayatlarını ciddi anlamda tehlikeye sokabiliyor. Koronavirüsten korunmanın en etkili yolu maske takmak, el hijyenine önem vermek ve insanlar ile yakın temastan kaçınmaktır. Türkiye Cumhuriyeti sağlık bakanlığı koronavirüs testi pozitif çıkan kişileri daha yakından takip edebilmek için Hayat eve sığar uygulamasını yürürlüğe koymuştur. Peki, Hes kodu nedir? ve HES kodu nasıl alınır?

Hayat Eve Sığar Uygulamasının Amacı Nedir?

 HES kodu, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan her bir bireyin koronavirüs testi yaptırması ve sonucun pozitif çıkması halinde bu sonuç sağlık bakanlığı kayıtlarına veri olarak işlenir. Bu veri işlenirken harf ve rakamdan oluşan bir kod verilir. Bu kod sadece testi pozitif çıkan kişilere değil Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan herkese verilir. Peki, Hes kodu ne işe yarar?

Koronavirüs dönemi sürecinde testi pozitif çıkan kişiler 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları gerekiyor. 14 gün boyunca kesinlikle hiç kimseyle temas halinde bulunamazlar. Aksi halde koronavirüsü, temas halinde bulundukları kişilere bulaştırırlar. Koronavirüslü kişilerin kamusal alanlara girişlerinin engellenmesi için böyle bir uygulama zorunlu hale gelmiştir. 

Havaalanı, otobüs terminalleri, alışveriş merkezleri, devlet daireleri gibi daha birçok alana giriş yapmak için mutlaka herkesin HES kodu alma zorunluluğu vardır. Peki, Hes kodu nasıl alınır?

Hes Kodu Nasıl Alınır?

 HES kodu almanın en kolay yolu 2023 numarasına kısa mesaj atmaktır. Cep telefonu olan herkes iki dakika içinde HES kodu alabilir. Cep telefonun mesaj gönderme kısmına girip büyük harflerle HES yazıp boşluk bırakarak TC kimlik numarasını yazınız boşluk bırakarak nüfus cüzdanın ön kısmında bulunan seri numarasının son dört rakamı yazılır. Son olarak hes kodunun kaç gün geçerli olmasını belirttikten sonra bu bilgileri 2023'e göndermeniz yeterli olacaktır.

2023 nolu numaraya mesaj attıktan sonra size HES ko su ve geçerlilik süresi mesaj olarak gönderilecektir.

HES- TC KİMLİK NUMARASI- SERİ NO SON DÖRT RAKAM- GEÇERLİLİK SÜRESİ

Aynı bilgileri e- devlet üzerinden giriş yaparak sadece kendileri ve reşit olmayan çocuklar için hes kodu alınmaktadır. Kendi kendine bu kodu alamayan tüm yakınlar için hes kodu almanın kolay yolu 2023'e kısa mesaj atmaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum