İklim Değişikliğinin Dünyaya Verdiği Zararlar Nelerdir?

Dünya da büyük bir sorun haline gelen iklim değişikliği başlarda pek çok politikacı ve basın tarafından kabul edilmemiş ve önlem alınması...

İklim Değişikliğinin Dünyaya Verdiği Zararlar Nelerdir?
Editör: Yönetici
05 Ocak 2021 - 19:16 - Güncelleme: 05 Ocak 2021 - 19:19

İklim Değişikliği Dünyayı Nasıl Etkiliyor?

Dünya da büyük bir sorun haline gelen iklim değişikliği başlarda pek çok politikacı ve basın tarafından kabul edilmemiş ve önlem alınması gerektiğini söyleyen bilim insanlarına karşı çıkılmıştır. Ancak son zamanlarda fazlasıyla görülen ve büyük bir felaket haline gelmeye başlayan iklim krizi önlem alınmadığı takdir de dünyanın da sonunu getirmeye hazırlanıyor. İklim krizine karşı çıkan insanlar Dünya’nın çok büyük olduğunu ve buna kalıcı bir hasar verilemeyeceğini söylemiştir.  Ancak görünen o ki sera gazlarının ozon tabakasına verdiği zarar sebebiyle ozon tabakası gün geçtikçe kalınlaşmakta ve güneş ışınları tekrardan uzaya yansıtılamadığı için dünya fazla ısınmakta bu da iklim değişikliğinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. İklim değişikliğinin ortaya çıkmasıyla birlikte Dünya’nın bazı yerleri fazla ısınırken Avrupa da ise ısınma sonrasında fazla soğumalar meydana gelmektedir. Belgeselin yayınlandığı yıllarda Avrupa da yaşanan fazla sıcaklar nedeniyle 35 bin kişinin hayatını kaybettiği, Hindistan da ise hava sıcaklığının 50 derecelere kadar yükseldiği belirtilmiştir. Karbondioksit oranının ise gelecek 50 yılda artacağını ve çok daha büyük felaketlerin olabileceği görülmektedir.

  Buzulların erimesiyle sular yükselmeye başlamış ve pek çok kıyı kesimi sular altında kalmaya başlamıştır ilerde bu kıyı kesimlerinde kalan yerler sebebiyle pek çok göçün de meydana geleceği ve büyük krizler çıkabileceği de yine söylenebilecekler arasında. İklim değişikliği yine pek çok kasırganın da son zamanlar da artmasının sebebidir çünkü okyanus ısınmaya başladığında güçlü fırtınalar meydana gelmektedir. Bir zamanlar Güney Atlantik’te kasırganın meydana gelmesinin mümkün olamayacağını söylenmiştir ancak Brezilya’da kasırganın meydana gelmesi bu bilgilerin de iklimin değişmesiyle değişebileceğini göstermiştir. İklim değişikliğinden etkilenen yerlerin bazılarında sel meydana gelirken bazı bölgelerde ise kuraklık meydana gelmektedir bunun nedeni ise küresel ısınma arttıkça yağış da yer değiştirmeye başlar.

 Bir zamanlar dünyanın en büyük gölü olan Çad gölü ise son 40 yılda tamamen kurumuştur. Buzların erimesiyle kalıcı olan buzun üzerine kurulan binalar çökmeye, ağaçlar ise devrilmeye başlamıştır. Ağaçların yok olmasıyla birlikte de küresel ısınma daha çok artmaktadır, nedeni ise karbondioksiti tutan ağaçlar devrildiğinde veya yakıldığında karbondioksit oranının tekrar havaya karışmasıdır eğer ağaçlar olmazsa karbondioksit tutulamaz ve küresel ısınmanın çok daha hızlı artmasına neden olur. Bazı ülkeler ise buzullar yoluyla içme suyunu elde edebiliyorken buzulların erimesi onlar için de felakete yol açacaktır ve susuzlukla karşı karşıya kalacaklardır. 50 yılla 70 yıl arasında ise buzulların tamamen yok olacağı gözleniyor bundan etkilenen sadece bizler değil aynı zamanda canlıların da neslinin tükenmesine yol açacak bir sorundur. Buzulların erimesiyle kutup ayıları da boğulmaya başlamış, küresel ısınmayla birlikte yok olan mercanlarla beslenen canlılar ise yok olmaya başlamıştır. Dünya uyarılarını vermeye devam ederken bizlerde bu uyarıları dikkate almamaya devam ediyoruz ancak önlem almazsak son da kaçınılmaz olacaktır.

Küresel Isınmayı Nasıl Önleyebiliriz?

  1. Karbondioksit salınımı yapan araçlardan uzak durup elektrikli otomobillerin kullanılmaya başlanması.
  2. Çok daha fazla ağaç dikerek ya da var olan ağaçları kesmeyerek havadaki karbondioksit oranının azalmasına katkıda bulunulmalı.
  3. Çevreye en büyük katkı güneş enerjisinin kullanımının artması olacaktır sizde olabildiğince güneş enerjisi kullanmaya özen gösterebilirsiniz.
  4. Geri dönüşüme katkıda bulunarak sizde kullandığınız plastikleri, elektronik cihazları ayrıştırarak geri dönüşüme atabilirsiniz bu sayede daha az elektrikli araç kullanılacaktır.
  5. Kullandığınız cihazları şarjı dolduğunda veya yatarken fişte bırakmayın bu sayede etrafa salınan karbondioksit oranını da engellemiş olursunuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum