İtalyada Çok Sayıda Kent Karantina Altına Alındı...

İtalya, Avrupa'da yeni tip corona virüsün (Covid-19) en çok vurduğu, Dünyada ise salgından etkilenen Çin ve İran'dan sonra en çok hasarı alan ülke konumunda. Ülkede Milano dahil çok sayıda kent karantina altına alındı. Kaynak: İtalya'da Milano dahil çok sayıda kent karantinaya alındı

İtalyada Çok Sayıda Kent Karantina Altına Alındı...
08 Mart 2020 - 11:33 - Güncelleme: 08 Mart 2020 - 11:37

İtalya'da corona virüs salgınının en çok etkilediği bölge Lombardia bölgesi. Ülkenin kuzeyinde yer alan bölge, Avrupa'ya açılan kapı olmanın yanısıra Milano gibi dünyanın moda başkentini de içinde bulunduruyor. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip corona virüs salgını nedeniyle virüsün en çok görüldüğü bölgeyi karantina altına aldı ve giriş çıkışlara kısıtlama getirdi.

Euronews'te yer alan bilgiye göre, karantinaya alınan kentlerde toplam 16 milyon insan yaşıyor.İtalya'da bugün itibarıyla corona virüsten enfekte olan insan sayısı 5 bin 883 olarak açıklanırken ülke genelinde 233 kişi yaşamını yitirdi. Patlak veren salgın üzerine Lombardia bölgesi ve 14 kent karantina altına alındı.
 

Conte, gece saatlerinde düzenlediği basın toplantısında 'kırmızı bölge' uygulamasının genişletildiğini belirterek, "İki bölge oluşturduk. Bunlardan biri Lombardiya'yı, diğeri de farklı illeri ilgilendiriyor. Bu iki bölgeye daha sıkı bir güvenlik rejimi uygulayacağız ve giriş-çıkışlara yönelik bir kısıtlama olacak" ifadelerini kullandı.

Lombardia bölgesinin haricinde karantinaya alınan kentler ise şöyle; Modena, Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Rimini, Pesaro e Urbino, Alessandria, Asti, Novara, Verbano Cusio Ossola, Vercelli, Padova, Treviso ve Venedik


Karantinaya alınan bölgelerde okulların açılması 3 Nisan'a ertelenirken; müze, sinema, kayak merkezleri, spor salonları, havuzlar, kültür merkezleri gibi sosyal alanlar da kapatıldı. Öte yandan kafe, bar, restoran gibi alanlarda da asgari 1 metre uzaklık şartı getirildi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum