Kartalkaya'daki Otelciler, Hafta Sonu Kayak Yasaklarının Kalkmasını İstedi

BOLU'nun kayak merkezi Kartalkaya'da kar kalınlığını 1 metreyi bulduğu pistlerde tatilciler, kayak keyfi yaşadı.

Kartalkaya'daki Otelciler, Hafta Sonu Kayak Yasaklarının Kalkmasını İstedi
Editör: Yönetici
08 Ocak 2021 - 15:40

BOLU'nun kayak merkezi Kartalkaya'da kar kalınlığını 1 metreyi bulmuş olduğu pistlerde tatilciler, kayak keyfi yaşadı. Özellikle yabancı turistlerin yoğun alaka gösterdiği kayak merkezindeki otelciler, hafta sonu pistlerdeki kayak yasakları nedeniyle mağduriyet yaşandığını söylemiş oldu.

Köroğlu Dağları'nın zirvesindeki 2 bin 200 rakımlı Kartalkaya kayak merkezinde 25 Aralık'ta açılan sezon sonrası tatilciler kayak keyfi yaşıyor. Ankara ve İstanbul şeklinde iki metropol şehir içinde yer edinen Kartalkaya'daki otellerin kar makinelerinin de takviyesiyle, pistlerde kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Yurt içi ve yurt dışından gelen tatilciler, Kartalkaya'nın uzun ve serüven dolu pistlerinde kayak yaparak dinlence keyfi yaşadı. Kartalkaya'daki otel işletmecileri özellikle yabancı turistlerin ilgisinden memnun olduklarını söylemiş oldu. Ancak otelciler, hafta sonu pistlerdeki kayak yasağı sebebiyle tatilcilerle sorun yaşadıklarını ve rezervasyon iptalleri bulunduğunu belirtti.

'BULAŞ RİSKİ GOLF'DEN DAHA AZ'

Kartalkaya'da 2 otelin müdürü Yusuf Avcı, kayak sporunun pandemi sürecinde en güvenilir sporlardan biri bulunduğunu ifade ederek, "Şu anda otelimizde yerli ve yabancı turistler var. Ağırlıklı olarak Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Katar ve birçok ülke var. Bunlar tabi hafta sonu kısıtlamalarından dolayı rahatsızlar. Biz bu tatilcileri bir şekilde ikna etmeye çalışıyoruz. Ama tatilciler rezervasyonlarını daha evvelde bitirdikleri için böyle bir yasağı bilmiyorlardı. Tabi bu hem bizim işletmemize aynı zamanda da tüm Türk kış turizminin imajına ciddi yara açtı. Çok ciddi rezervasyon iptalleri geldi. Tabi ki bizim için insan sağlığı oldukca mühim. Devletimizin koymuş olduğu kurallar oldukca önemli. Uymamız gereken kurallar var. Ama golf ile kayak kıyaslandığında kayak sporunun, pandemi açısından daha sıhhatli ve bulaş riskinin az olduğunu biliyoruz" dedi.

AVRUPALI TURİST YASAKLAR NEDENİYLE TÜRKİYE'YE GELDİ

Yabancı turistlerin bu yıl Kartalkaya'yı tercih ettiğini ve oteldeki tatilcilerin yarısının yabancı bulunduğunu belirten Avcı, "Yabancılar senelerdir Avrupa'ya gidiyordu. Bu yıl bu yasaklardan ötürü Türkiye'ye gelmeleri bizim açımızdan ciddi bir avantaj oldu. Bu pozitif yanları da kendi ellerimizle itiyoruz. Bunun için bir an ilkin bu yasaklardan kayak pistlerinin muaf tutulmasını istiyoruz. Pistleri hafta sonu muaf tutmalıyız. Yoksa bu fırsatı kaçırırız. Zaten 2 aylık bir sürem kaldı. 2 ayda bunu telafi etmemiz lazım. Aksi halde kış turizmi için bu sene kayıp bir sene olacak. Bu sektörde 15-20 bin kişi çalışıyor. Ciddi bir istihdam var. Şu anda otellerimizdeki yerli ve yabancı turist sayısı yarı yarıya. Bu yıl inanılmaz bir yabancı talebi var. Ama bu yasakları duyduktan sonra tüm kayak merkezlerinden oldukça rezervasyon iptalleri geldi. Bu konuda son derece üzüntülüyüz" diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Murat KÜÇÜK

YORUMLAR

  • 0 Yorum