Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Genellikle benzer şekilde görülen koronavirüs belirtileri, rahatsızlığın ilerlemiş seviyelerinde ciddi semptomlara dönüşerek hastanın yaşam koşullarının önlenmesine neden olabilmektedir.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?
Editör: Yönetici
07 Ocak 2021 - 02:48

Genellikle benzer şekilde görülen koronavirüs belirtileri, rahatsızlığın ilerlemiş seviyelerinde ciddi semptomlara dönüşerek hastanın yaşam koşullarının önlenmesine neden olabilmektedir. 2019 Aralık ayından başlayarak günümüze kadar dünyanın her yerine yayılan Covid-19 virüsünün etkileri devam ediyor. Dünya genelinde 33 milyonu geçen vaka sayısı ile adeta zirveye ulaşan virüsün, 100 milyona yakın insana bulaşması bekleniyor.

Aşı bulunamaması durumunda sayısının çok daha yüksek olacağını da belirten uzmanlar, maske, sosyal mesafe, temizlik ve zorunlu olmadıkça evden çıkmama konusunda uyarılarda bulunuyor.

Koronavirüs Belirtileri

Kas ve Eklem Ağrıları

Coronavirus hastalarının neredeyse tamamında görülen kas ve eklem ağrıları, rahatsızlığın şiddetine göre artmakta ve bazen dayanılmaz bir hal almaktadır. Diğer belirtiler ile birlikte görülmeye başlandığında daha ciddi bir koronavirüs belirtisi olan eklem ve kaslardaki ağrılar, covid-19’un önemli bir habercisi olabilir.

Öksürük

Kuru öksürüğün diğer belirtiler ile görülmesi, önemli bir belirtidir. Öksürük, en yaygın görülen belirtiler arasında yer alır. Şiddetli öksürükle seyreden yüksek ateş ve yorgunluk hissi, virüsün belirtisi olabilmektedir.

Yüksek Ateş

Hastaların önemli bir kısmında, yüksek ateş görülmektedir. Özellikle eklem ve kas ağrıları ile birlikte görülecek yüksek ateş, en önemli belirtiler arasında yer almaktadır.

İshal

Az görülen belirtilerden biridir. Tek başına kesin bir belirti olmasa da listemizde yer alan diğer belirtiler ile birlikte, ishalin covid-19 belirtisi olduğunu söylemek mümkündür.

Nefes Darlığı ve Solunum Yetmezliği

Hava açlığı şeklinde görülen solunum yetmezliği, daha çok ileri seviyelerde görülür. Virüsün bulaşması ile birlikte yaşanacak nefes darlığı, ciddi semptomlar arasında yer alır. Nefes alıp verme konusunda önemli sorunlar yaşayanlar hastanede tedavi edilirken, solunum yetmezliğinin görüldüğü durumlarda hasta entübe biriminde tedaviye alınır.

Tat ve Koku Duyusunda Kayıp

Korona hastalarının önemli bir kısmında, bazı duyu kayıpları görülmektedir. Özellikle tat duyusunun kaybolması ve hastanın yediklerinin tadını tam olarak alamaması, duyu kaybında ilk sırada yer almaktadır.

Göğüste Baskı ve Göğüs Ağrısı

Özellikle akciğerlerin bulunduğu bölgelerde, akciğerlerde görülen semptomlara bağlı olarak göğüs ağrısı ve baskı hissedilir dereceye gelebilir. Bu durum, yine ciddi semptomlar arasında yer almaktadır.

Diğer görülebilecek seyrek belirtiler ise şunlardır.

El ve ayak parmaklarının renk değişimine uğraması

- Konuşma kaybı

- Hareket kaybı

- Baş ağrısı

- Boğaz ağrısı

- Ciltte döküntü

YORUMLAR

  • 0 Yorum