Kurban Bayramı ne zaman? İşte 2020 Kurban Bayramı'nın ilk ve son gün tarihleri…

Milyonlarca Müslümanın sabırsızlıkla beklediği Kurban Bayramı için artık az bir süre kaldı. Vatandaşlar kurban kesimi için hazırlıklarına başlarken bir yandan da pandemi nedeniyle tedbirleri merak ediyor. İstanbul Valiliği nden son yapılan açıklamalarda kente giriş yaopan hayan yüklü araçlardaki küçükbaş ve büyükbaş hayvanların hastalık ve belge kontrolleri uyapılacağını ve uygunsuz hayvanların kente girişine izin verilmeyeceği açıklanmıştı. Bu […]

Kurban Bayramı ne zaman? İşte 2020 Kurban Bayramı'nın ilk ve son gün tarihleri…
10 Temmuz 2020 - 01:23

Milyonlarca Müslümanın sabırsızlıkla beklediği Kurban Bayramı için artık az bir süre kaldı. Vatandaşlar kurban kesimi için hazırlıklarına başlarken bir yandan da pandemi nedeniyle tedbirleri merak ediyor. İstanbul Valiliği nden son yapılan açıklamalarda kente giriş yaopan hayan yüklü araçlardaki küçükbaş ve büyükbaş hayvanların hastalık ve belge kontrolleri uyapılacağını ve uygunsuz hayvanların kente girişine izin verilmeyeceği açıklanmıştı. Bu sene Kurban Bayramı nın önceki yıllara göre pandemi nedeniyle daha sakin geçmesi bekleniyor. İşte 2020 Kurban Bayramı tarihleri…

2020 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban bayramı tatili için resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Ancak bayram Cuma günü başlayacak ve Pazartesi günü sona erecek. Tatilin 4 gün sürecek bayramın süresi ile kısıtlı olması bekleniyor.

KURBAN BAYRAMI AREFESİ – YARIM GÜN – 30 TEMMUZ PERŞEMBE

KURBAN BAYRAMI – 1. GÜN – 31 TEMMUZ CUMA

KURBAN BAYRAMI – 2. GÜN – 1 AĞUSTOS CUMARTESİ

KURBAN BAYRAMI – 3. GÜN – 2 AĞUSTOS PAZAR

KURBAN BAYRAMI – 4. GÜN – 3 AĞUSTOS PAZARTESİ

2020 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ


KURBAN İBADETİNİN MAHİYETİ VE HÜKMÜ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah a yaklaşmak ve O nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir. Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

İLGİLİ HABERBilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü den kurban uyarısı!

YORUMLAR

  • 0 Yorum