Neowise kuyruklu yıldızı Türkiye'den izlenecek mi? Neowise ne zaman görülecek?

İlk olarak 27 Mart ta keşfedilen ve bir süredir gökyüzündeki seyrini sürdüren C/2020 F3 Neowise kuyruklu yıldızı, gün batımından kısa bir süre sonra görülebiliyor. 21. yüzyılda çıplak gözle görülebilen ilk kuyruklu yıldız olma özelliğine sahip Neowise ı görmek isteyenler gözlem araçları olmadan da görsel şöleni izleyebilecek. Ancak uzmanlar Neowise kuyruklu yıldızının dürbün ya da küçük teleskoplarla daha […]

Neowise kuyruklu yıldızı Türkiye'den izlenecek mi? Neowise ne zaman görülecek?
22 Temmuz 2020 - 22:50

İlk olarak 27 Mart ta keşfedilen ve bir süredir gökyüzündeki seyrini sürdüren C/2020 F3 Neowise kuyruklu yıldızı, gün batımından kısa bir süre sonra görülebiliyor. 21. yüzyılda çıplak gözle görülebilen ilk kuyruklu yıldız olma özelliğine sahip Neowise ı görmek isteyenler gözlem araçları olmadan da görsel şöleni izleyebilecek. Ancak uzmanlar Neowise kuyruklu yıldızının dürbün ya da küçük teleskoplarla daha iyi şekilde görülebileceğini söylüyor. Ülkemizde de görülen Neowise yaklaşık 6 bin 800 yıl daha görülemeyecek. Bu fırsatı kaçırmak istemeyenler ise gökyüzünü seyretmeye şimdiden başladı. Peki Neowise nerelerde ve ne zaman görülecek?

NEOWISE NE ZAMAN İZLENECEK?

C/2020 F3 Neowise isimli kuyruklu yıldız, özellikle 23 Temmuz tarihinde dünyamıza en yakın konumdan geçecek ve pek çok yerde yakından gözlenebilecek. Sonrasında güneşe olan yolculuğuna devam edecek Neowise kuyruklu yıldızı Temmuz ayı boyunca gözlenebilir olacak.

Çeyrek asırdır Kuzey Yarım Küre'den görülen en parlak kuyruklu yıldız olan Neowise, görüngesini tamamlaması yaklaşık 6700 yıl sürüyor. Eğer Neowise kuyruklu yıldızı yaşamaya devam ederse, Dünya'ya en en yakın konuma yaklaşık 6700 yıl sonra geleceği öngörülüyor.

Neowise kuyruklu yıldızı, 3 Temmuz 2020'de Güneş'e yakın bir geçiş sergiledi. Neowise, Güneş sisteminin dış kısımlarına geri dönerken Dünya'nın yörüngesinin dışından geçecek.

Foto: Shutterstock

YORUMLAR

  • 0 Yorum