Sudan Başbakanı'na Suikast Girişimi...

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk'un konvoyuna, ülkenin başkenti Hartum'da bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Hamduk, saldırıyı yara almadan atlatırken; ölü ve yaralı sayısına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Kaynak: Sudan Başbakanı Hamduk'a suikast girişimi

Sudan Başbakanı'na Suikast Girişimi...
09 Mart 2020 - 14:17 - Güncelleme: 09 Mart 2020 - 14:19

Sudan'ın başkenti Hartum'da Başbakan Abdullah Hamduk'un aracının da bulunduğu konvoya bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Sudan devlet televizyonu, Hamduk'un suikast girişimini yara almadan atlattığını bildirirken; ölü ve yaralı sayısına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Sudan iç savaşları

Sudan'da on yıllardır devam eden iç karışıklıklar sonucu çok sayıda iç savaş yaşanmıştı. Hartum'un batısında bulunan Darfur'da yaşanan savaşlar devam ederken; Güney Sudan'da da etnik çatışmalar henüz sonlanmış değil.

Sudan'da 1955 yılında başlayan iç savaşlar dönemi hâlen sonlanmış değil. Ülkenin kuzeyinde bulunan Müslüman hükûmet ile güneyde yer alan kabilelerin arasında iki büyük iç savaş yaşandı. İlk iç savaş 1955 yılında başlarken, 1972 yılına dek sürdü. Bu iç savaşın yaralı daha sarılamamışken, 1983 yılında ikinci iç savaş patlak verdi ve tam 22 yıl sürdü. 2005 yılında savaş sona erdiğinde 1955-2005 arasında yaşanan savaşlarda 2,5 milyon insan yaşamını yitirmiş ve milyonlarca kişi de yerinden edilmişti.

2011 yılında ülkede bağımsızlık referandumu gerçekleşti ve buradan çıkan sonuçla ülke resmen Güney Sudan ve Sudan olmak üzere ikiye bölündü. Ancak bu bölünme sorunları çözmek şöyle dursun, yeni sorunlara yol açtı. Bölünme sonrası Güney Kurdufan ve Mavi Nil sorunları ortaya çıkarken, Güney Sudan'da bulunan silahlı gruplar Sudan hükûmetinin barış anlaşmasındaki hükümleri yerine getirmediği gerekçesiyle yeniden mücadeleye başladı.

Hartum'un batısında bulunan Darfur bölgesinde ayaklanan gruplar 2011 yılında Sudan Devrimci Cephesi ismiyle birleşti. Grup Güney Kurdufan'da bazı şehirleri ele geçirdi. Bunun üzerine Sudan ordusunun sert saldırıları ile yaşanan yoğun çatışmalardan 2 milyon kişi etkilendi.

Güney Sudan ve Sudan arasında yaşanan bu sorunlar, ilk iç savaşın üzerinden 65 yıl geçmesine rağmen hâlen tam olarak çözülebilmiş değil. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum