Türkiye NATO'ya NATO da Türkiye'nin Gücüne Güç Katıyor...

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak açıklama yapıyor. Kaynak: Erdoğan: Türkiye NATO'ya NATO da Türkiye'nin gücüne güç katıyor

Türkiye NATO'ya NATO da Türkiye'nin Gücüne Güç Katıyor...
10 Mart 2020 - 10:38

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak açıklama yapıyor. Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

- Suriye meselesinde çabalarımızı daha fazla arttırmalıyız.

- NATO ittifak dayanışmasını göstermesi gereken bir dönemdedir. Sayın Genel Sekreter çalışmaların sürdüğünü ve bizzat takip ettiğini söylemiştir.
 

- Türkiye NATO'ya NATO'da Türkiye'nin gücüne güç katıyor. Talep ettiğimiz desteğin daha fazla gecikmeden karşılanması bu bakımdan daha önemlidir.

Stoltenberg'in açıklamalarından satır başları şöyle:"Türkiye önemli bir müttefik, ortak güvenliğimize katkı sağlıyorlar.

"İdib'deki ateşkes devam ediyor ve şiddet olaylarında bir azalma gördük. Sivillerin korunması ve insani yardıma erişim sağlanması büyük önem taşıyor. Türkiye bu şiddet olayları ve çalkantılardan en fazla etkilenen ülkedir. Başka hiçbir müttefikimiz bu kadar etkilenmemiştir. NATO bir dizi tedbirle yardımcı oluyor. Türkiye 5 milyar dolardan fazla Türkiye'ye askeri yardımda bulunmuştur. Bunların tamamı NATO'nun güçlü bir şekilde Türkiye'nin güvenliğine olan taahhüdünü göstermektedir. Herhangi bir ayrım yapılmaksızın Esad rejimi tarafından yapılan bombalamalar insani krize sebep olmuştur. Türkiye 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor.

"Türkiye'nin ağır bir yük taşıdığının farkındayız, Türkiye uzun vadeli bir çözüm bulunması için üzerine düşen rolü oynamalıdır. KArşılaşılan kriz ortak bir zorluktur, ortak bir çözüm getirilmelidir. NATO üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam edecektir. Mülteci ve göçmen krizine yardımcı olmak için gerekli adımları atmaya başladık. AB'nin buna kayıtsız kalma opsiyonu yok.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum