Ucuz ve Kaliteli 7 Etsiz Protein Kaynağı

Düzenli olarak vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda protein almak, sağlık açısından önemlidir.

Ucuz ve Kaliteli 7 Etsiz Protein Kaynağı
Editör: Yönetici
07 Ocak 2021 - 14:10

Düzenli olarak vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda protein almak, sağlık açısından önemlidir. Daha çok hayvansal gıdalardan alınan proteinler zengin ve sağlıklı olurken, et tüketmeyenler için ucuz ve kaliteli etsiz protein kaynakları tavsiye edilir.
Vücudun ihtiyacı olan protein miktarının düzenli alınmaması bazı sorunlara neden olacağı için, mutlaka belirli düzeyde protein alınması önemlidir.

Ucuz ve Kaliteli Etsiz Protein Kaynakları

Kuruyemişler

Kuruyemişlerin bazıları, zengin protein içerikleri ile et sevmeyenlerin protein ihtiyaçlarını karşılamaları için en iyi besinlerdir. Özellikle fındık, Antep fıstığı, ceviz ve badem gibi kuruyemişlerin, protein bakımından zengin oldukları bilinir.

Tofu

100 gramında 8 gram protein bulunan tofu, besleyici özellikleri ile dikkat çekiyor. GDO içermeyen tofulardan alarak sağlıklı ve etsiz şekilde protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Fıstık Ezmesi

Zengin bir protein kaynağı olmanın yanı sıra potasyum, magnezyum ve B-6 gibi mineral ve vitaminler bakımından da zengindir. Et yemekten hoşlanmıyorsanız, fıstık ezmesiyle durumu kurtarabilirsiniz. Ancak kalori değerinin yüksek olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Kinoa

100 gram kinoa içerisinde, 4 gram protein bulunur. Kinoanın en özel yanlarından biri ise vücudun ihtiyaç duyduğu 9 temel amino asidi içermesidir.

Mercimek

Mercimek besleyici yönleri ve protein zenginliği ile vejetaryenler için muhteşem besin kaynaklarından biridir. Protein alımını et ürünleri dışında karşılamak isteyenler için oldukça ideal bir seçimdir.

Nohut

Protein içerikli baklagillerden biri olan nohut, aşırı tüketilmemek kaydıyla protein ihtiyacınızın bir kısmını karşılayabileceğiniz besinlerden biridir. Aşırı tüketilmesi sindirim sisteminde rahatsızlıklara neden olacağı için dikkatli olunmalıdır.

Yumurta

Zengin protein içeriği ile dikkat çeken yumurtanın bir tanesinde, yaklaşık 7 gram protein bulunur. Yumurtadaki protein daha çok beyaz kısmında olup, sarısının kilo alımına etkisinin olduğu unutulmamalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum