Ya Kabul Et ya da Sil: Whatsapp Kullanıcılarını Yeni Güncellemesi ile Epey Tedirgin Etti

Whatsapp’ı bilmeyenini ya da kullanmayanınız yoktur. Ara ara yaptığı güncellemeler ile yeni bir özellik ekleyen platform son güncellemesi ile kullanıcılarını epey kafasını karıştırmıştır.

Ya Kabul Et ya da Sil: Whatsapp Kullanıcılarını Yeni Güncellemesi ile Epey Tedirgin Etti
Editör: Yönetici
10 Ocak 2021 - 16:10 - Güncelleme: 10 Ocak 2021 - 16:15

Wharsapp'ın Yeni Güncellmesi

Whatsapp’ı bilmeyenini ya da kullanmayanınız yoktur.  Ara ara yaptığı güncellemeler ile yeni bir özellik ekleyen platform son güncellemesi ile kullanıcılarını epey kafasını karıştırmıştır. “Ya kabul edeceksin ya da bırakacaksın”, diyerek kullanıcılarından net bir cevap bekleyen Whatsapp’ın yaptığı güncelleme son dönemlerde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.

Whatsapp’ın Yeni Güncellemesi Nedir

Ülkemizde ve dünyada 7’den 70 ‘e herkesin büyük bir keyifle kullandığı içerisinde guruplar oluşturup mesajlaştığı ya da telefon görüşmesi yaptığı Whatsapp yaptığı son güncelleme ile kullanıcıların kafasını epey karıştırdı. Uygulamanın yaptığı son güncelleme, gizlilik sözleşmesi ve veri paylaşımı ile ilgilidir. Uygulama facebook ile veri senkronizasyonun nasıl yapıldığını tanımlayan yeni kullanıcı sözleşmesini tüm kullanıcıların onaya sundu. Kullanıcıların bu sözleşmeyi kabul etmesi için 8 Şubat’a kadar süre veren uygulama için, whatsapp bizlerden istediği verilerle ne yapacak gibi kullanıcıların kafasında şüpheli sorular gezmeye başladı.

Kabul Etmeyenler Ne Olacak

Yaklaşık 2 milyar kullanıcıyı ilgilendiren bu güncelleme ile kullanıcıların kafasında aşağıdaki sorular oluştu.:

  • Güncellemeyi kabul etmeyenlere ne olacak, 
  • Whatsapp bu güncellemesi neden çıkardı
  • Whatsapp uygulamasından başka güvenli bir platform var mıdır
  • Whatsapp neden bu kadar kısa sürede popüler oldu

Benzeri sorular ile karşı karşıya gelen Whatsapp kullanıcılarını daha kötü bir haber bekliyor. Eğer sözleşmeye onay vermezseniz whatsapp hesabını otomatik olarak silinecektir.

Whatsapp’ın Yeni Şartlarını Kabul Edenleri Neler Bekliyor

Uygulamanın yeni şartlarını kabul etmenizin anlamı şudur; Mark Zuckerbeg Facebook üzerinde bazı veriye erişim sağlayabiliyor. Bu veriler facebook ya da instagram gibi diğer sosyal medya platformları üzerinde sizin ilgi alanınıza göre reklam içeriği olarak karşınıza çıkıyor. Ancak yayınladığı reklam ile Zuckerberg, Google’nin kazandığı parayı kazanamıyor ya da reklam verenlerin hedefini karşılayamıyor. İşte Whatsapp’ın çıkardığı yeni güncelleme ile whatsapp verilerinize daha olay ulaşarak, bu bilgileri şirketler ile paylaşıp, hem sektörde daha fazla pay sahibi olacak, hem de verilerinizin devlet ve şirketlere satarak daha çok para kazanacaktır.

Sosyal Medya uygulamaları Hangi Bilgilerimizi Paylaşıyor

Facebook sosyal medya platformunda adınız, soyadınız, yaşınız, eğitim durumunuz, işiniz, yaşadığınız lokasyon ve benzeri kişisel bilgilerini kayıt altında tutup bazı şirketler ile paylaşılıyor. Bu veriler ışığında sizin ihtiyacınıza ya da ilgi alanınıza göre reklamlar çıkıyor. Fakat facebook konu ile ilgili bir sayfayı ziyaret etmediğiniz sürece, size onunla ilgili reklam vermiyor. Örneğin tesettür giyim ürünü ile ilgili bir satış platformun incelediğiniz ve satış yaptığı siteyi ziyaret ettiğiniz. Facebook platformu üzerinden bu ürünler ile ilgili reklamları karşınıza çıkarsa da bu durum veri piyasası için yetersiz oluyor. Siz verilerinizi facebook üzerinden paylaşmadıkça hiçbir şirket ya da site verilerinize erişemiyor.  Bunlara sadece ziyaret ettiğiniz sayfalardan yola çıkarak ilgili reklam çıkartıyor.

Bu Yeni Güncelleme ile Whatsapp Ne Yapacak

İşte yeni güncelleme ile whatsapp arkadaşlarınızı ile yaptığınız yazışmalarda neye ihtiyacınız olduğu tespit edilip, onunla ilgili görsel reklamları sizlerle paylaşacaktır. Örneğin; bir arkadaşınıza ayakkabı alacağınızı yazdınız. Uygulama bu veriyi tespit edip, yapay zekâ ile zevkinize uygun bir ayakkabı görselini reklam olarak size sunacaktır. Kısacası uygulama yazı ya da görsel olarak attığınız tüm mesajları instagram ya da facebook gibi diğer sosyal platformların kullanımına sunup, bunları reklam şirketlerine aktaracaktır.

Whatsapp’ta Çıkan Yeni Şartlardan Öncekilerden Ne Farkı Var

Yeni çıkan verilerden bir öncesine baktığımız zaman zaten uygulamaların bazı verilerimizi bünyesinde faaliyet gösteren anonim şirketleri ile paylaştığını görüyoruz. Bununla alakalı yaklaşık 3 sayfayı kapsayan bir kullanıcı sözleşmesi yer alıyor. Yeni güncelleme ile otaya çıkan yeni kullanıcı sözleşmesinde ise bu verilerin isminiz ile birlikte şirketlere sunup, resmi bir hüviyete sahip olacak.  

Peki Whatsapp’a Şu anda Hangi Verileri Veriyoruz

Whatsapp’ ın önceki kullanıcı veri sözleşmesinde sizden istediği bilgileri şunlardır;

  • Durum bilgisi,
  • Ödeme ve işlem bilgiler
  • Hesap bilgileri,
  • Bağlantı bilgileri
  • Mesajlar


Bu bilgiler ışığında da uzmanların birçoğu uygulamanın bazı verileri önceden de kullandığını ve yeni güncelleme ile bunu yasal olarak kabul ettirmeye çalıştığını dile getiriyor. Aslında Whatsapp’ın daha önce de verilerinizin hangisi ve ne kadar kullandığı konusunda hiç kimsenin bir bilgisi yoktur. Fakat facebook gibi kötü bir kimliği bulunan bir platformunda kişisel verileri istemesi de kullanıcıları epey tedirgin ettiği görülüyor

Whatsapp Ya Kabul Et ya da Sil Tavrını Neye Dayanarak Koyuyor

Whatsapp ülkemizde ve dünyadan çok sık kullanılmakta olan sosyal platformlardan biridir. Birçok kimse yeni güncelleme ile ya kabul et ya da sil tavrının koymasını iş guruplarının çokluğuna bağlıyor.  Ancak durumu bununla hiç alakası yoktur. Whatsapp uygulamasına benzer mesajlaşma ve konuşma platformları yer alsa da sektörün en iyi olması ve kendine karşı güçlü bir rakip olmamasından kaynaklanıyor. Artık milyarlarca insan telefon ya da kısa mesaj yerine bu platform kullanmayı tercih ediyor. Bir kişi için whatsapp hayat asla kabul edilemiyor.  W uygulamada insanların uygulamaya olan ilgisinden dolayı kesin ve net kararı set bir tavırlar koyuyor yine piyasaya whatsapp’la eş değer görece sahip daha birçok uygulamada bulunuyor. Bip, telegram, signal gibi uygulamalar da hem telefon görüşmesi hem de mesajlaşma yapılan sosyal platformlar arasında yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum