Yaban Mersini'nin Faydaları

Yaban mersini ülkemizde genelde Trabzon, Giresun, Artvin gibi Karadeniz bölgesinin doğusunda yetiştirilmektedir.

Yaban Mersini'nin Faydaları
Editör: Yönetici
06 Ocak 2021 - 19:49 - Güncelleme: 06 Ocak 2021 - 20:00

Yaban Mersini

Yaban mersini ülkemizde genelde Trabzon, Giresun, Artvin gibi Karadeniz bölgesinin doğusunda yetiştirilmektedir. Yaban mersini yüksek rakımlı yerlerde yetişmektedir bu yüzden Karadeniz bölgesindeki dağlarda yetiştirilmektedir. Ülkemizde çok fazla yetiştiriciliği bulunmasa da Karadeniz bölgesi yaban mersini yetiştiriciliği açsından oldukça elverişli bir bölgedir. Yaban mersini yurtdışında çok yaygın olarak tüketilmektedir. Amerika, Avrupa ve diğer ülkelerde binlerce hektar alanlarda yetiştiriciliği yapılarak tüketilmektedir. Ülkemizde genelde reçel, marmelat ya da pekmezi yapılaraktüketilmektedir.

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini içeriğinde bulundurduğu bolca vitamin ve antioksidan sayesinde günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Yaban Mersini yararları dışında sahip olduğu benzersiz tadı sayesinde dünya genelinde birçok şekilde tüketilmektedir. 

• Antioksidan Açısından Zengindir

Yaban mersini dünyada antioksidan açısından en zengin meyvedir. İçinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde vücut direncini arttırmada önemli rol oynamaktadır.

• Kalbinizi Korur

Düzenli yaban mersini yemek vücudumuzda bazı enzimlerin tetikleyerek o enzimlerin çalışmasını sağlar. Tetiklenen eNOSenzimi üretimini arttırarak kalbimizi hastalıklara karşı korumada yardımcı olmaktadır. Ayrıca yaban mersini içerdiği yüksek antioksidan sayesinde kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı olur.

• İdrar Enfeksiyonlarını Önler

Yaban mersini antibiyotik içeren yapısı sayesinde idrar yollarında yapışarak yer eden bakterileri temizlemede yardımcı olmaktadır.

• Alzheimer’a Karşı Etkili Bir Koruyucudur

Sahip olduğu yüksek besin değerleri ve bol vitaminli olması sayesinde yapılan araştırmalar doğrultusunda beyin hücreleri ve sinirlilerini koruyarak hafıza kaybını önlemede yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

• Antosiyanin İçerir

Yaban mersini yüksek miktarda antosiyanin içermektedir .Antosiyaninler görme bozukluklarına ve görme kaybına iyi gelen koful pigmentlerdir. 

• Kan Şekerini Regüle Eder

Kan şekerini düşürücü ve düzenleyici bir etkisi vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda kontrollü yaban mersini tüketimi yapan diyabet hastalarında kan şekerleri daha düzenli salgılanmaktadır.

• Sindirime Yardımcıdır

İçerdiği bakır, fruktoz ve lifli yapısı ile sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığa iyi gelmektedir. Sindirim sistemini düzenlemesi sayesinde diyetlerde sıkça kullanılmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum